Nyirkos Péter dr. (2005)
Melania Kiadói Kft.
Adekvát mozgatással megelőzni az összes végtagsérülést követőkomplex regionális fájdalom szindrómát (CPRS)pl. radiális törés után (Lásd: ebm00351) .
A folyamat kórélettanát nem jól ismerjük.A fájdalom szindróma kialakulásában részt vesz a központi idegrendszer, a perifériás idegrendszer, a szimpatikus idegrendszer és a helyi izomszövet.
Mind a négy kritériumnak teljesülnie kell 3 .
A felső végtagon az állapotot kiváltó trauma vagy betegség vagy immobilizáció.
Állandó fájdalom és enyhe tapintásra is aránytalanul súlyos fájdalom. A fájdalmat fokozza stressz, hőmérséklet változás, az érintett izület mozgatása.
A fájdalmas terület megdagadása, a perifériás keringés megváltozása (változik a hőmérséklet és a bőrszín), vagy szokatlan verejtékezés vagy kóros motoros funkciók.
A fájdalom súlyossága és a funkciózavar egyéb okokkal nem magyarázható.
A betegség etiológiája ismeretlen. Legalábbis néhány esetben a szimpatikus idegrendszer szerepe megfigyelhető. (lásd a kórélettani részt).
A fájdalom a sérülés után néhány héttel kezdődik. Tartós és égő jellegű. A végtag először megduzzad, kipirul, fokozottan verejtékes lesz (1–3 hónap). Később a bőr atrofizál. Hűvös és cyanotikus lesz. A mélyebb szövetek és izmok szintén atrofizálnak (3–6 hónap). Kezelés nélkül a folyamat krónikussá válik és a tünetek az ellenoldali végtagra terjedhetnek.
Előrement esetekben jellegzetes a radiológiailag megfigyelhető osteoporosisEkkor az állapot irreverzibilis lehet.
A végtagot magasan kell tartani a dagadás elkerülésére.
Begipszelt felső végtagi törések esetén a szabad izületek megfelelő mozgatása
Ha radius törésnél kézfájdalom és ujjdagadás alakul ki, a kezelés része legyen az ujjak hajlítása és nyújtása emelt végtag mellett, és nema tartós pihentetés.
Amintaz immobilizációs szaklezárul,az immobilizáltrésztszakszerűen (fiziotherápia)mozgatni kell.
A fájdalom megfelelő kezelése
Gyakranaz orvos,a pszichológus és a gyógytornász együttműködése szükséges.
A tünetek kialakulása után fokozott mozgástherápia és fájdalomcsillapító kezelés kezdődik. A fájdalomcsillapítás legyen olyan, mint a neuropathiás fájdalomnál.
Igen súlyos panaszok esetén egyéb kezeléseket is megpróbálnak: regionális szimpatikus blokád, rövid időn át közepes adagú steroid.
Calcitonin hasznos lehet.
[1]Jadad AR, Carroll D, Glynn CJ, McQuay HJ. Intravenous regional sympathetic blockade for pain relief in reflex sympathetic dystrophy: a systematic review and a randomized, double-blind crossover study. J Pain Symptom Management 1995;10:13-20
[2]The Database of Abstracts of Reviews of Effectiveness (University of York), Database no.: DARE-950670. In: The Cochrane Library, Issue 4, 1999. Oxford: Update Software
[3]International Association for the Study of Pain. Chronic pain guidelines. IASP, Seattle, 1994 (1995?)
[4]Galer BS. Reflex sympathetic dystrophy syndrome. Lancet 1994;344:691