Nyirkos Péter dr. (2005)
Melania Kiadói Kft.
Elsőként ellenőrizni kell a beteg által használt gyógyszereket, különösen a szemcseppeket.
Ha mindkét pupilla jól reagál a fényre, kis méretkülönbségnek nincs klinikai jelentősége.
Izolált méretkülönbség minden más neurológiai panasz vagy tünet nélkül általában nem igényel további ideggyógyászati kivizsgálást.
Az eltérés keletkezésének időpontjáról régi fotókkal való összehasonlítással lehet megbizonyosodni.
Az eltérés hátterében mindig gondolni kell szemsérülés lehetőségére.
Az Adie-féle pupilla normális méretű, vagy egy kicsit nagyobb az átlagosnál, azonban a fényre és a konvergenciára nagyon lassan reagál. Jóindulatú elváltozás. Gyakran társul több ínreflex hiányával (Adie-syndroma).
A III. agyideg (n. oculomotorius) bénulása esetén a pupilla nagy, fényre nem reagál. Ha eszméletlen betegnél jelentkezik, intracranialis nyomásfokozódásra utal, mely nyomja a III. agyideget, és az agy beékelődésének veszélyét jelzi.
Az Argyll Robertson-féle pupilla szűk, fényre nem reagál, de konvergencia hatására szűkül. Szinte mindig syphilisszel társul.
Horner-syndromában a pupilla szűk (miosis), a felső szemhéj lóg (ptosis), a szem beesik (enophtalmus), és az azonos oldali arcfél nem verejtékezik (anhydrosis). Hátterében a központi idegrendszer sympaticus idegrostjainak károsodása áll a mellkas felső részében (pl. apicalis tumor), az arteria carotis mentén (dissectio) vagy a szem környékén.