Nyirkos Péter dr. (2005)
Melania Kiadói Kft.
Tartalom
Határozzuk meg vagy diagnosztizáljuk azokat a lehetséges systemás betegség(ek)et vagy gyógyszereket, amelyek szájszárazságot okozhatnak.
A legújabb kezelési módszerek és ismeretek felhasználásával előzzük meg, hogy a nyálképződés csökkenése miatt fogszuvasodás és nyálkahártya fertőzések alakuljanak ki.
A csökkent nyálelválasztás (csökkent nyálképződés) következtében fokozódik és gyakran alakul ki
gyors fogszuvasodás
nyálkahártya irritatio (pl. candidiasis)
rossz szagú lehelet
nyelvfájdalom ("égő száj-syndroma")
szokatlan ízek érzékelése (pl. fémes íz)
probléma a kivehető műfogsor viselése során
beszéd- és nyelési zavarok.
A kórisme szempontjából fontos kérdések:
Le tudja-e nyelni a beteg vízivás nélkül a száraz ételeket (kétszersült, kenyér)?
Beszéd közben száraz-e a szája?
Éjszaka is be kell-e nedvesíteni a szájat?
Fogorvos vagy szájápolási szakember végezheti.A nyálképződés mennyiségi mérésére szolgáló legkönnyebb és a legelterjedtebb módszer szerint azt a nyálmennyiséget mérjük meg, mely az 5 percig tartó, paraffin viasz rágása során keletkezik. Normál esetben ez a mennyiség meghaladja az 5 ml-t. Szubjektív szájszárazság (xerostomia) általában akkor alakul ki, amikor a stimulált nyálképződés kevesebb, mint 2,5 ml 5 perc alatt.
A nyálképződés alapértékének legalább 0,5 ml/5 percnek kell lennie.A nyugalmi nyálképződést hasonló módon mérik, de rágás nélkül.
Gyógyszerszedéskülönösen egyszerre többféle gyógyszer használata
Rheumás betegségek, különösen Sjögren-syndroma (Lásd: ebm00448)
A nyálmirigyek megbetegedése
A fej és a nyak területét érintő besugárzás (Lásd: ebm00157)
Szájon keresztül történő lélegzés
Hormonális változások, pl. menopausa
Koplalás anorexia nervosában
Labilis juvenilis (1. típusú) diabetes mellitus
A napi 5–6-szori szokásos, rendszeres kis és nagy étkezés olyan élelmiszerekből álljon, melyek erős rágást igényelnek. Az étkezés végén fogyasszunk zöldséget, magvakat vagy sajtot, melyek jótékonyan semlegesítik a baktériumok által termelt savakat.
Minden étkezés után öblítsük ki a szánkat vagy igyunk vizet.
Étkezések között kerüljük a cukortartalmú élelmiszerek és a magas savtartalmú gyümölcsök vagy italok fogyasztását. A közönséges csapvíz vagy az ásványvíz biztonságos a fogak szempontjából.
A xilittel ízesített rágógumival fokozhatjuk legjobban a nyálelfolyási sebességet két étkezés között vagy közvetlenül étkezés után.
Amennyiben nehezen rág a beteg, fogyasszon xilittel édesített tablettát vagy gyógycukorkátesetleg xilitet, calciumot és fluoridot tartalmazó gyógycukorkátjavasoljunk.
A nyálpótlókkal sokkal hosszabb ideig enyhíthetjük a szájszárazsággal kapcsolatos panaszokat, mint bármilyen itallal. Szükség esetén rendszeres használatuk is megengedett.
A kereskedelemben is vásárolhatunk nyálpótlókat. A gyógyszertárakban is készítenek hasonló szereket.
A nyálpótló szereket antimicrobás vegyületeketvagy növényi-, esetleg olívaolajat tartalmazó nedvesítő géllel helyettesíthetjük.
A szájon keresztül történő légzést elkerülhetjük, ha olajtartalmú orrsprayt vagy orrcseppet használunk.
Nézzük át a beteg gyógyszereit;, ki tudjuk-e cserélni bármelyik gyógyszerét biztonsággal olyan másik gyógyszerre, amelyik nem okoz szájszárazságot?
A súlyos szájszárazságban szenvedő betegeknek - pl. fej és nyak területétét ért besugárzás után, vagy Sjögren-syndromában - 3–4 × 5 mg pilocarpin tablettát adhatunk.
Alapvetően fontos, hogy a fogakatés a fogak közötti réseket naponta tisztítsuk. Javasoljuk, hogy a beteg a fluorid tartalmú fogkrémen kívül használjon egyéb helyi fluorid kiegészítőket, mint például fluorid tartalmú tablettákat vagy a fluoridos rágógumit.
A kivehető műfogsort különös gonddal kell tisztítani. Amennyiben a műfogsor alatt gyulladás alakul ki, akkor éjszaka nem szabad a fogsort a szájban tartani, hanem szárítsuk meg és tegyük inkább egy jól szellőző tartóba.
Kerüljük az alkohol tartalmú szájvizet.
A szájszárazságbanszenvedő beteget szakember oktassa ki a fog vagy műfogsor helyes tisztítására valamint a napi megelőző fogápolásra. A betegnek az átlagosnál gyakrabban, 3–6 havonta kell fogorvosi ellenőrzésre járni.
[1]LeVeque FG, Montgomery M, Potter D, Zimmer MB, Rieke JW, Steiger BW, Gallagher SC, Muscoplat CC. A multicenter, randomized, double-blind, placebo-controlled, dose-titration study of oral pilocarpine for treatment of radiation-induced xerostomia in head and neck cancer patients. J Clin Oncol 1993;11:1124-1131