Nyirkos Péter dr. (2005)
Melania Kiadói Kft.
Enyhe tünetek esetén a beteget tanácsokkal látjuk el, egyéb kezelésre nincs szükség.
Erősebb tünetek vagy 10 évesnél fiatalabb gyermekeknél jelentkező tengeribetegség esetén antihistaminokat (cyclizin) adhatunk.
Súlyos, illetve 10 évesnél idősebbekben megjelenő tüneteket scopolamin tapasszal kezelhetünk.
A gyógyszeres kezelés akkor a leghatékonyabb, ha már indulás előtt megkezdjük.
A tengeribetegséget a test- , illetve a látótérben lévő dolgok mozgása váltja ki. A félköríves járatok ingerlése vezet a kórkép kialakulásához.
Az emberek mintegy harmada hajlamos tengeribetegségre. A két évesnél fiatalabb gyerekek ritkán érintettek, annál gyakoribb a 2–12 éves gyermekek esetében. A nők általában érzékenyebbek, különösen a menstruáció illetve terhesség idején.
Sápadtság, hideg verejték.
Ásítozás, fokozott nyálképződés, sóhajtozás.
Hányinger, melyet a hányás átmenetileg enyhít.
Szaporább légzés, böfögés, szellentés és hasmenés vagy székrekedés.
Más, változatos tünetek is kialakulhatnak: fejfájás, zavartság, fázós arc és végtagok, nyugtalanság, étvágytalanság, gyengeség, mellkasi nyomásérzés, hőhullámok.
Az utazás előtt és alatt kerüljük az alkoholfogyasztást! Az alkohol nem alkalmas a tengeribetegség gyógyítására!
Utazáskor könnyű ételeket és bőséges folyadékot fogyasszunk! Rövidebb utakon lehetőleg ne együnk semmit!
Hajón, csónakon vagy repülőgépen a jármű középső részén utazzunk! Autóban a legmegfelelőbb a vezető melletti ülés, ahol messzire előre lehet látni. Hajóúton is a távoli láthatárt figyeljük, s lehetőleg a fedélzeten maradjunk!
A legrosszabb, ha a fejünket előre hajtjuk. Ezért a tengeribetegségre hajlamos gyermekek ne olvassanak az autóban! Használjuk a fejtámaszt!
A legjobb testhelyzet a fekvő; a szem legyen behunyva!
Erős szagok is hajlamosíthatnak tengeribetegségre. Biztosítsunk friss levegőt és megfelelő légmozgást!
A meleg ruházat is segíthet a tengeribetegség megelőzésében.
A pszichés tényezők is szerepet játszanak. Ne riogassuk tengeribetegséggel az arra hajlamos embereket! Legjobb, ha utazás közben valamivel elfoglalják magukat ahelyett, hogy azt várják, mikor tör ki rajtuk a tengeribetegség.
A scopolamin tapasz a leghatékonyabb gyógyszer.
Az utazás előtt 5–6 órával ragasszuk a tapaszt a fül mögé, száraz, tiszta, hajmentes bőrfelületre!
A tapasz 72 órányi időtartamra elegendő gyógyszert tartalmaz. Ha az utazás rövidebb, korábban szedjük le a tapaszt (akár már az utazás alatt); a vérben a hatóanyag koncentrációja csak lassan csökken, ahogy a bőrről felszívódva a keringésbe is fokozatosan jut.
Ha hosszabb hatásidőre van szükség, a tapaszt három nap után távolítsuk el, és helyezzünk egy új tapaszt a másik fül mögé!
A tapasz érintése után alaposan kezet kell mosni, mert ha a szer véletlen a szembe kerül, pupillatágulatot okoz. A tapasz eltávolítása után a bőrfelületet is alaposan meg kell mosni.
Ellenjavallt a használata glaucoma és scopolamin-érzékenység esetén. Szabályos használat esetén mellékhatás alig fordul elő: szájszárazság, aluszékonyság és a közellátás zavara alkulhat ki.
A tíz évesnél fiatalabb gyermekeknek és terhes anyáknak a scopolamin nem ajánlott. A kezelés ideje alatt az alkoholt kerülni kell.
Az antihistaminok a leggyakrabban használt szerek.
Cyclizin okoz legkevésbbé álmosságot. Gyermekeknek is adható.
A promethazin hydrochlorid a leghatékonyabb, de egyben leginkább álmosságot okozó szer. Este ezt a szert adjuk, ha a tengeribetegség álmatlansággal is jár.
Meclozint használhatunk terhesség alatt is, ha feltétlen szükséges. Kúp formájában is kapható.
A metoclopramid, a thiethylperazin és a prochlorperazin az enyhe anthistaminokkal egyező hatású és nem okoznak erős fáradtságot. Általában kúp formájában is kaphatók. Esetenként jelentkező tengeribetegségben is javasolhatók, olyan betegeknek is, akik ezeket a szereket más ok miatt szedik.
Minden szer akkor a leghatékonyabb, ha már utazás előtt bevesszük.
A tengeren a mozgáshoz általában 2–3 nap alatt hozzá lehet szokni, s a gyógyszerszükséglet ilyenkor csökken.
A gyógyszerekhez való hozzászokás gyakori jelenség, ezért ezen szerek rendszeres, komoly indok nélküli szedését is kerülni kell.
Hányás esetén kúpot használjunk!
A gyógyszerek okozta álmosság befolyásolja ugyan a vezetési készséget, de általában kevésbé, mint maga a súlyos tengeribetegség.
Az alkohol és a központi idegrendszerre ható gyógyszerek fokozzák a tengeribetegség ellen adott szerek által kiváltott álmosságot.