Nyirkos Péter dr. (2005)
Melania Kiadói Kft.
Ha a középfülben alacsony nyomást észlelünk acut otitis media után vagy rutin vizsgálat során, az Eustach-kürt működészavarára következtetünk. Ha ez a kórállapot sokáig fennáll, megnő a serosus vagy secretoros otitis media kialakulásának veszélye (Lásd: ebm00622) . Tympanometriával mért csúcsnyomás -200 és -400 dPa között van.
A kórállapot kezelésében leginkább a megelőzésnek, a légúti fertőzések megfelelő kezelésének és középfül folyadék eltávolításának tulajdonítunk jelentőséget.
Ha nem észlelünk acut otitis mediával összefüggő panaszokat, célszerű a beteget ellenőrizni néhány hónapig. A nyomonkövetési időszakban megkísérelhetjük megnyitni az Eustach-kürtöt Valsalva-manőverekkel illetve orrballonnal.
A három évesnél idősebb gyermekek könnyen megtanulják az orr átfúvását a ballon segítségével. Ez a kezelés normalizálja a középfüli nyomást, és elősegíti a secretoros otitis media gyógyulását.
Belégzés után az egyik orrnyílást befogjuk, és a ballont 15–20 cm átmérőjűre felfújjuk a másik orrnyílásba helyezett orrillesztéken keresztül. A ballont másik személy is használhatja.
Ezt követően a ballonnal befúvunk az orrba, miközben megkérjük a gyermeket, hogy többször egymás után nyeljen.
Az egész folyamatot naponta háromszor ismételjük, és a gyermek fülét 3 hét múlva újra megvizsgáljuk. Az eljárás minden alkalommal elvégezhető, amikor a gyermek úgy érzi, hogy a füle bedugult.
Ne használjuk az átfúvást éppen zajló acut otitis mediában.
Az alacsony nyomás közönséges megfázások után gyakran visszatér, ezért a középfül hosszú távú nyomonkövetése javasolt. (A dobhártya mozgékonyságát pneumaticus otoscoppal vagy tympanometerrel mérjük.)
Ha 2–3 hónap múlva sem látható eredmény, a gyermeket küldjük fül-orr-gégész szakorvoshoz.
Az orrballonos átfúvást felnőttek is alkalmazhatják visszatérő Eustach-kürt elzáródásban és barotitisben (Lásd: ebm00857) .