Nyirkos Péter dr. (2005)
Melania Kiadói Kft.
Felismerni a polypokat és elkülöníteni a duzzadt középső orrkagylótól (és a daganatoktól).
Elkezdeni a kezelést (polypeltávolítás/lokális szteroid).
Kezelni az esetleg szintén fennálló melléküreg-gyulladást.
Felismerni, mikor van szükség további terápiára szakorvos bevonásával (ethmoidectomia)
Az orrpolypok leggyakrabban a ethmoidalis sejtekből indulnak ki, de - bár ritkábban - az arcüreg nyálkahártyájából is eredhetnek (úgynevezett choanalis polypok). Becslések szerint a chronicus náthában szenvedők 4%-ának van orrpolyposisa.
Az orrpolypok kóreredete és kóroka nagyrészt ismeretlen. A polypok együtt jelennek meg chronicus nyálkahártya-gyulladással és időnként allergiával is. ASA (acetyl-salicylsav) intolerancia is állhat a gyorsan visszatérő, terápiarezisztens orrpolyposis hátterében. Gyermekkorban az orrpolypok rendkívül ritkák (choanalis polypok fordulnak elő esetleg), és általában cytás fibrosishoz társulnak (Lásd: ebm00958) .
Fő panasz az állandó orrdugulás, míg az orrkagyló nyálkahártyájának duzzanata okozta orrdugulás változó mértékű.
Kórtörténet. Ismert-e acetyl-salicylsav intolerancia
Rhinoscopia
a polypot tapogassuk meg egy vattapálca segítségével (mozgatható, nem fájdalmas).
Amennyiben polypra van gyanúnk, vizsgáljuk meg az orrot a nyálkahártyaduzzanat lelohasztása után is (l. (Lásd: ebm00860) az eldugult orr vizsgálata).
A choanalis polypokat általában csak posterior rhinoscopia alkalmával láthatjuk.
Az orr- és melléküregek röntgenfelvétele (az ethmoidalis sejtekről csak a CT ad megbízható információt)
Szóba jöhet az orrváladék vizsgálata (eosinophil-, neutrophil granulocyták)
Az eltávolított polyp szövettani feldolgozására minden esetben szükség van (elkülönítő kórisme: papilloma)
A corticosteroidok az egyedüli gyógyszerek, melyek hatnak a polypok növekedésére. Az orrpolyposis választandó kezelése a lokálisan alkalmazott steroid.
Amennyiben azonban a nagy polypok elzárják az orrot, a lokális kezelésnek rossz a hatásfoka. Ilyen esetekben először sebészileg el kell távolítani a polypokat.
Egyszeres polypot a háziorvos is ki tud irtani.
Juttassunk érzéstelenítő hatású oldatot tartalmazó tampont (4%lidocain + adrenalin 1:1000 higítva 2 csepp/5 ml) a polyp alapjához. Várjunk 20 percet. Amennyiben több polypot akarunk eltávolítani, érzéstelenítésre alkalmazzuk az? orrnyálkahártya idegblokádját: egy érzéstelenítővel átitatott tampont? helyezzünk a felső orrjáratba és egy másikat az alsó és középső orrkagyló közé a lehető leghátrább.Várjunk legalább 30 percet.
Csúsztassunk egy nyitott polyp-hurkot az orr alsó része mentén a polyp alá és köré. Ügyeljünk arra, hogy a hurok a polyp alapjához lehető legközelebb fusson. Szorítsuk meg alaposan a hurkot a polyp körül és rántsuk ki úgy, hogy a polypnak az ethmoidalis sejtekbe nyúló alapját is kitépjük.
Amíg az érzéstelenítő hatása el nem múlik? (kb. 1 óra), figyeljük a beteget. Az esetleg fellépő vérzés gyorsan elmúlik, amennyiben" Spongostan"© tampontalkalmazunk.
Amennyiben a betegnek gyakran visszatérő polypjai vannak, szakorvoshoz utaljuk, hogy felmérje az ethmoidectomia és az endoscopos műtét szükségességét.