Nyirkos Péter dr. (2005)
Melania Kiadói Kft.
Derítsük ki, melyik oldalról ered a vérzés és állítsuk el.
A kórtörténet körültekintő felvételével derítsük ki a vérzés okát.
Állapítsuk meg, szükség van-e további vizsgálatokra.
Az orrüreg elülső részének száraz a nyálkahártyája
Sérülések: orrtörés, zúzódás, orrpiszkálás
Légúti fertőzések (főként gyerekkorban)
Vérzékenységet okozó gyógyszerek (acetyl-salicylsav, néha egyéb nem-steroid gyulladásgátlók, anticoagulánsok)
Magas vérnyomás (feltétlenül mérjük meg a beteg vérnyomását!)
Atherosclerosis és idős kor
Ritkán véralvadási zavarok, haematológiai betegségek (feltétlenül gondoljunk rá, amennyiben a betegnek petechiái, egyéb vérzései vannak vagy a vérzés nagyon nehezen csillapítható)
Tisztítsuk meg az orrot: távolítsuk el a tampont, az alvadékot pedig szívjuk ki vagy kérjük meg a beteget, hogy fújja ki.
Elülső rhinoscopia segítségével állapítsuk meg a vérzés forrását: melyik orrfél érintett; az orrsövényből (locus kiesselbachi), az orr felső vagy a hátsó-alsó részéből ered-e a vérzés.
Érzéstelenítő-vasoconstrictor oldatot (4mg/ml lidocain és adrenalin 1:1000 keveréke, 3 csepp 5 ml oldathoz) alkalmazva érjük el, hogy a nyálkahártya erei összehúzódjanak
Itassunk át az oldattal egy kis vattát
Helyezzük a vattát a feltételezett vérzésforrásra 3 percre.
Amennyiben a vérzés profúz, egy vattatampont itassunk át a fenti odattal és helyezzük az érintett orrlukba.
Amennyiben a vérzésforrás helyén gombostűfejnyi alvadékot látunk (vagy legalább a felületes táplálóereket látjuk) egy csepp ezüst-nitráttal (első választás), esetleg chrom-trioxiddal vagy elektrocauterrel cauterezhetjük.
Ezüst-nitrát cseppet úgy állítunk elő, hogy egy fémpálca végét felhevítjük és (egy darab) ezürt-nitrát porhoz érintjük, hogy az hozzátapadjon a pálcához. Ezután lángba tartjuk, hogy az ezüst megolvadjon és cseppet alkosson. A cseppet hűtsük le a levegőn.
Az ezüst-nitrát cseppet juttassuk a vérzés helyére, hogy ott halvány, 2–4 mm átmérőjű coagulált terület alakuljon ki. Vatta segítségével azonnal töröljük át többször egymás után a környezetét fiziológiás sóoldattal. Végül az orrot száraz vattával óvatosan szárítsuk meg.
Amennyiben a vérzés forrása nem látszik, a vérzés elállt és nem volt profúz, nem kell az orrot tamponálni. Lássuk el a beteget írott tudnivalókkal arra az esetre, ha a vérzés újra jelentkezne.
Amennyiben a vérzés nem állt el vagy profúz volt, alkalmazzunk elülső tamponálást.
Lokálisan alkalmazzunk lidocain-adrenalinos oldatot (l. fent).
Itassunk át egy hosszú gézcsíkot fiziológiás sóval vagy tranexaminsav-oldattal, és kenjük be fehér vazelinnel. A gézcsík hossza legalább 50 cm legyen.
Tamponáljuk be az orrfelet úgy, hogy először orrspeculum segítségével szemellenőrzés mellett betömjük a hátsó és a felső részt. Ezután töltsük ki az orr elülső részét.
Legalább egy (maximum három) napig hagyjuk bent a tampont. Ezután fokozatosan távolítsuk el, egyszerre mindig annyit húzva ki, amennyi könnyen eltávolítható. Amennyiben vérzést észlelünk, vágjuk le a kihúzott részt, a végét helyezzük az orrlyukba, és folytassuk az eltávolítást később.
Másik lehetőségként zselatint (pl. Spongostan®) is tehetünk az orrnyílásba. A zselatin általábanfeloldódik vagy magától eltávozik.
Hátsó tamponálást akkor végezzünk, ha elülső tamponálással nem sikerül elállítanunk a vérzést.
Alkalmazzunk adrenalin-lidocainos oldatot (l. fent).
A hagyományos géztampon helyett (itt nem részletezzük) készen kapható silicon tampont is használhatunk, melynek két, külön-külön felfújható ballonja van (amennyiben orrüregi silicon tampon nem áll rendelkezésünkre, Foley-féle vizeletkatétert is használhatunk a célra).
Helyezzük be az üres tampont az orrüregbe úgy, hogy a hátsó garafalnál lássuk a csúcsát.
A hátsó ballont fújjuk fel a megadott levegőmennyiséggel(általában kb. 10 ml-rel), és húzzuk be a choana nyílásba. Ezután töltsük fel az elülsőballont annyi levegővel, hogy szorosan kitöltse az orrüreget.Amennyiben Foley-katétert használunk, tegyünk be egy elülső tampont, és rögzítsük előtte a katétert.
A tampont 2–4 napig hagyjuk a helyén. A beteget mindenképp kórházban kell ellátni.
Antibiotikum profilaxisként 4–5 napig penicillin V-t vagy erythromycint adjunk.
Határozzuk meg a haemoglobint (haematocritot), amennyiben a vérzés kifejezett volt.
Nyugodjon meg.
Üljön előredőlve, hogy ne nyeljen vért.
Fújja ki a véralvadékot az orrából, majd fogja be a vérző orrfelet úgy, hogy ujjaival összeszorítja az orrát legalább öt percig. Utána lassan engedje fel a szorítást.
Rakjon valami hideget a nyakára és a homlokára.
Amennyiben a vérzés öt perc alatt nem áll el, fújja ki ismét az orrát, és tegyen vattát a vérző orrfélbe. Szorítsa össze ismét az orrát, ezúttal 15 percig. Amennyiben a vérzés továbbra is fennáll, forduljon orvoshoz. Orvoshoz menet (az autóban) ne feküdjön le, hanem üljön.
A vérzést nem sikerült tamponálással elállítani. Ha a vérzés profúz vagy régóta fennáll, kössünk be fiziológiás sóinfúziót a szállítás idejére. A vér lenyelését megakadályozandó ültessük fel a beteget vagy fektessük az oldalára.
Küldjük tovább a beteget szakintézménybe, amennyiben az alapellátó intézetben posterior tamponálás után nem lehet megfelelően ellenőrizni az állapotát.