Nyirkos Péter dr. (2005)
Melania Kiadói Kft.
Az üvegtesti vérzés önmagában nem külön entitás, hanem valamilyen szembetegség tünete.Prevalenciája kb. 7/100000/év, 1 és a betegek átlagos életkora 60 év körüliA leggyakoribb okai:
Hátsó üvegtesti leválás a retina szakadásával
Proliferativ retinopathia diabetica
Vena centralis retinae vagy valamelyik ágának elzáródása
Retinalis arteriák macroaneurysmái
Az időskori macula-degeneratio exsudativ típusa
Proliferativ retinopathiával járó más vasoocclusiv betegségek (pl. sarlósejtes anaemia, vasculitis), a retina valamilyen érfejlődési rendellenessége (pl. Coats-retinitis, retina angioma, von Hippel-Lindau-betegség) vagy pl. subarachnoidealis vérzés
A chorioidea malignus melanomája
Szemtrauma: a tompa (contusio) vagy az áthatoló trauma is okozhat retinaszakadást
A látótérben hirtelen homály jelenik meg, mely károsítja a visust. Az első stádiumban lebegő foltok és fényfelvillanások jelentkezhetnek.
Az alvadt vér (alvadék) önálló, mozgó foltként látható a látótérben (jellemző az üvegtesti vérzésre).
A tömör üvegtesti vérzés olyan mértékben rontja a látásélességet, hogy a beteg csak fényt érzékel.
Az ophthalmoscopia során a vörös visszfényben úszó, sötét foltok láthatók, a fundus részletei pedig homályosak – sőt a részletek esetleg egyáltalán nem láthatók (ahogy a vörös visszfény sem).
Ha a vérzés oka nem ismert, aznap vagy másnap sürgősségi konzultációra van szükség. Amennyiben a fundus nem látható, a retinaleválás kimutatására ultrahangvizsgálatra van szükség.
Ismert proliferativ retinopathiában szenvedő diabeteses betegnek azt tanácsoljuk, hogy vegye fel a kapcsolatot a szemészorvosával.
A legtöbb üvegtesti vérzés célzott kezelés nélkül, magától felszívódik. A tranexaminsav nem javallt (nem kell adni).
Kezdetben a betegnek azt kell tanácsolni, hogy a szokásosnál magasabb párnán vagy ülve aludjon, hogy a vér a gravitáció hatására leülepedjen, és így gyorsabb legyen a látás rendeződése.
Az üvegtesti vérzést kiváltó kórfolyamat lézerterápiát igényelhet, amit az üvegtest megfelelő feltisztulásakor azonnal el kell végezni.
Az októl függetlenül lézerkezelést végeznek a proliferativ retinopathiában - a diabetes és a retinalis venák elzáródása a leggyakoribb ok -, továbbá a hátsó üvegtesti leválás vagy trauma okozta retinaszakadás letapasztására
Vitrectomia javallott, ha az üvegtesti homály nem tisztul fel, valamint minden esetben azonnal, ha retinaleválás történt. 1