Nyirkos Péter dr. (2005)
Melania Kiadói Kft.
Jellemző kórelőzmény: fémtárgyak kalapálásakor idegentest pattan, vagy éles tárgy, pl. törött üvegdarab szúródik a szembe.
A beteget hanyatt fekve és mindkét szemét lefedve kell szemészeti osztályra szállítani. A gyermekek lefedett szemmel, valamelyik szülő ölében üljenek. Ha a szemek befedése félelmet okoz, csak a sérült szemre kerüljön takarás.
Legalább 10, de inkább 30 percig (alkalikus anyag esetén akár 60 percen keresztül is) mossuk a szemet a baleset helyszínén, vagy ha ez nem történt meg, a beérkezéskor rögtön.
Az irrigáláshoz ne használjunk üvegben régóta tárolt vizet, ez ugyanis nem feltétlenül steril. Ahol veszélyes anyagokkal dolgoznak, elsősegélyként eldobható palackban tárolt fiziológiás sóoldat ajánlott. Az öblítésre a csapvíz is alkalmas.
Először 0,9%-os sóoldatot öntsünk a szembe. A szállítás alatt (tű nélküli) infúziós szerelékkel folytassuk az öblítést. A cornea helyi érzéstelenítése elősegíti az irrigálást.
A könnygázt legjobban áramló levegővel lehet eltávolítani a szemből (legalább 10 percig tartson). Az irrigálás általában nem segít.
Vizsgáljuk meg a szemet nagyítóval és fluoresceinnel. Kis erosiók az alapellátásban is kezelhetők. Ha az erosiók nagyok, vagy a limbusig terjednek (elhúzódó gyógyulás veszélye), vagy corneahomály mutatkozik, azonnal utaljuk szemészhez a beteget.
Kerüljük a lacerált bőr eltávolítását vagy revisióját. Az idegen anyagot irrigatióval lehet eltávolítani.
Ne alkalmazzunk helyi kenőcsöket.
Azonnal utaljuk be a beteget, ha a sérülés beszakította a szemhéj szélét vagy a szemhéj sérülése mély.
Vizsgáljuk a pupillareakciókat, a szemmozgást, a szemfeneket, az intraocularis nyomást és az alsó szemhéj tapintásérzékelését.
A korlátozott szemmozgás, a diplopia vagy az alsó szemhéj paraesthesiája az orbita ütközéses törésére utal, és azonnali beutalást tesz szükségessé.
Az asymmetricus pupillareakció contusiós sérülésre gyanús. A sérültnek jelentős vérzése lehet az elülső csarnokban akkor is, ha annak aljában nem látható vércsík. A szemcontusiós sérültet küldjük szemészhez.
A szemfenéken vérzés vagy chorioideaszakadás lehet, ami kórházi kezelést igényel.
Ha a betegnek nincs diplopiája, az elülső csarnok tisztának látszik, a látásélességgel nincs probléma és a pupillareakciók is normálisak, nincs szükség továbbküldésre.
A szemésznek sürgősséggel kell megvizsgálnia a szemet (a beteget letakart szemekkel kell szállítani).
Ellenőrizzük a látásélességet másnap is.
Amennyiben a látásélesség nem javult, a következő munkanapon küldjük szemészhez a beteget.
Amennyiben a látásélesség rosszabodott, azonnal konzultáljunk szemésszel.
Lásd ebm00838 .