Nyirkos Péter dr. (2005)
Melania Kiadói Kft.
Sürgősen végezzük el a ficam repozícióját.
Ha a repozíció sikertelen, utaljuk a beteget sebészi kezelésre.
Első ficam esetén mindig végezzünk rtg felvételt.
Leggyakrabban kinyújtott karral való elesés okozza
Esetenként a felső végtag hirtelen mozdulata
Görcsroham ( a ficam gyakran hátsó típusú, akárcsak az áramütés okozta ficam esetén)
Röntgenfelvétel szükséges törés és acromioclavicularis ficam kizárására. Ügyeleti időben bizonyos esetekben a repozíció enélkül is elvégezhető.
A törés gyakran az anamnesis gondos felvételével (gyakori ok a direkt nagyerejű behatás) és precíz fizikális vizsgálattal is kizárható. Ne feledkezzünk meg a pathologiás fractura lehetőségéről.
A repozíciót a fokozódó fájdalom és oedema miatt nem szabad másnapra halasztani.
Kezelés előtt és után is végezzük el
a felső végtag keringésének(tapintsuk meg a pulzusokat)
és beidegzésének ellenőrzését(ellenőrizzük a felső végtag érzőfunkciót, mozgástartományát és az ujjak terpesztését).
A beavatkozás akkor kecsegtet leginkább sikerrel, ha a beteg képes ellazítani a vállát.Magyarázzuk el a betegnek hogy mi fog történni, nyugtassuk meg és segítsünk vállánal ellazításában.
A repozíció módszereit a következő sorrend szerint próbálhatjuk elvégezni :
Karlógatásos módszer
A sérült kart megtartva fektessük a beteget hasra a vizsgálóágyon, majd lógassuk le az ágy széle mellett a karját. A húzóerőt az alkarra helyezett súly (homokzsák) segítségével fokozhatjuk. Biztassuk a beteget vállának lazítására. A repozíció gyakran magától megtörténik 15–30 perc után, különösen recidiv ficam esetén.
Reponálás karlógatás közben
Üljünk egy alacsony székre. Nyugtassuk meg a beteget, könyökét 90 fokig hajlítsuk be, és alkarunkat helyezzük alkarjára. A kart a könyöknél fogva befelé rotálva húzzuk lefelé, miközben a kar proximális részét másik kezünkkel kifelé húzzuk.Ha a repozíció sikertelen, adjunk 5–10 mg diazepamot iv. vagy per rectum és próbálkozzunk újra később.
Repozíció felfelé húzással
A karlógatásos módszer alternatívájaként használható, illetve akkor, ha a beteg nem tud arccal lefelé feküdni. A beteg hanyatt fekszik. Álljunk egy magas székre (kb. 1m.) a beteg mögött (vagy fektessük a beteget földre helyezett matracra) . Emeljük óvatosan felfelé és tartsuk meg az ellazított kart a csuklónál fogva.Lassú és óvatos forgató mozdulatokkal végezzük el a repozíciót.
Ha a repozíció sikertelen vagy fracturára gyanakszunk, utaljuk a beteget kórházba képalkotó eljárások és szükség szerinti, általános anaesthesiában végzett repozíció céljából.
A sikeres repozicíót a humerus fejnek a vápába való visszaugrásákor keletkező kattanó hang jelzi. A fájdalom azonnal csökken. A repozíció teljességéről a vállízület mozgásterjedelmének gondos vizsgálatával győződjünk meg. Ebben elérhetősége esetén segítségünkre lehet az ultrahangvizsgálat is (kétoldali vizsgálat!).
Ellenőrizzük a kar és a kéz keringését és beidegzését, az eredményt jegyezzük fel a betegdokumentációban.A repozíciót rtg vizsgálattal kell verifikálni.
A sérülésből eredő fájdalom csökkentése érdekében a kart addukált és pronált helyzetben háromszögletű kendőben kell rögzíteni kb. 3 hétig. A beteg a sérült végtagot pl. evésre vagy arcának megmosására használhatja, de a kifelé történő rotatiot igénylő mozdulatokat 6 héten át kerülni kell.
A recidiv ficamok érdemi sérülés nélkül jönnek létre, repozíciójuk könnyen kivihető.
Immobilizáció nem szükséges.
Harmadik ficamot követően a műtéti kezelés megfontolandó.
A műtétet követően a kart 3 hétig Desault kötésben rögzítjük. Ezután 6 hétig 90 fok feletti abductio nem végezhető; két hét elteltével az anterior elevatios gyakorlatok megkezdhetőek.