Nyirkos Péter dr. (2005)
Melania Kiadói Kft.
Olyan lábsérüléskor kell izomrekesz syndromára gondolni, amikor a beteg atípusos fájdalomra panaszkodik, mely a distalis ízület nyújtására fokozódik.
Az ischaemiás izomfájdalmat az okozza, hogy az aránytalanul nagy izomtömeget a tágulásra képtelen fasciarekesz összenyomja.
A fájdalom a tibia medialis szélénél a láb mediális oldalán jelentkezik
A klinikai tünetek a következők: helyi érzékenység és gyakran a medialis vonalban érezhető tömör képlet, mely hasonló a tibia stressztörésénél keletkező periostealis duzzanathoz.
Az acut tibia-syndroma rendkívül nagy megterhelés, baleseti sérülés vagy sípcsonttörés miatt alakul ki. A tünetek közé tartozik:
A láb elülső oldalán jelentkező egyre erősődő fájdalom
A boka és lábujj feszítőizmok izomerejének csökkenése
Érzéskiesés
Az artériás pulzusok általában nem változnak
Chronicus anterior tibia-syndroma
A láb elülső-külső oldalán jelentkező fájdalom
Az elülső tibiarekesz diffúz érzékenysége, mely nagyobb területre terjed ki, mint stressztörés esetén.
Az acut tibialis syndroma elsődleges kezelése a következőkből áll: pihentetés, borogatás és 40 mg furosemid intravénás (vagy oralis) formában. A beteget azonnal kórházba kell küldeni esetleges sürgősségi fasciotomia céljából, nehogy elhaljon az izom.
Chronicus tünetek esetén pihentetés, csökkent terhelés és nem steroid gyulladáscsökkentők adása szükséges. Ha az állapot néhány hónapon túl is fennáll, mérlegelendő a kiterjedt fasciotomia.
A láb esetleges illeszkedési zavarait ortotikai eszközökkel kell korrigálni. A betegnek javasoljuk, hogy végezzen rendszeresen izomnyújtó gyakorlatokat.