Nyirkos Péter dr. (2005)
Melania Kiadói Kft.
A diabetes mellitus 2-es típusa, lásd ebm00489
A kalória mennyiségét a beteg szükségleteinek megfelelően állítsuk be, az étkezéseket a napi beosztásnak megfelelően ütemezzük.
A telített zsírok mennyisége ne haladja meg a teljes energia bevitel 30%-át. A többszörösen telítetlen zsírsavak a teljes energia ellátásnak legalább a 10%-át adják, a többi zsírok egyszeresen telítetlenek legyenek (például repcemag vagy olíva olaj).
A gyakorlatban korlátozni kell a tejzsír, a keményített növényi olajok és a zsírdús húskészítmények fogyasztását, viszont növelni kell a telítetlen zsírsavak bevitelét valamint a halfogyasztást.
A teljes energia bevitelnek nagyjából a 15%-a fehérjéből álljon.
A zsír- és a fehérjebevitel megszorítása miatt a teljes energia mennyiségnek nagyjából az 55%-át szénhidrátokból kell fedezni.
Javasolt rostban gazdag szénhidrátok fogyasztása .
Azok a szénhidrátok a legalkalmasabbak, amelyekből a cukor lassan szabadul fel: gyökeres zöldségek, burgonya és rizs. A kenyér lehetőleg teljes kiőrlésű lisztből készüljön.
Tanácsos a magas rosttartalmú szénhidrátokat előnyben részesíteni (teljes kiőrlésű lisztből készült kenyér, zöldségek, borsófélék, gyümölcsök).
Kerülni kell a répacukor fogyasztását. Amennyiben a teljes energia mennyiségbe beleszámítjuk, kis adag (kb. 10 g) megengedhető. Gyümölcsféléket csak kis mennyiségben szabad fogyasztani.
A táplálék sótartalma alacsony legyen.
Tanácsos az alkohol fogyasztását mérsékelni. Kerülni kell az édes italokat.
A testmozgás javítja az állóképességet és a kedélyállapotot, valamint jó hatást fejt ki a vér lipidjeire, az elhízásra és az insulin sensitivitásra.
Az intenzív testmozgás során csökkenteni kell az insulin adagot vagy növelni kell az elfogyasztott táplálék kalóriaértékét.
Az insulin és a szénhidrátok adagolását a vér glucose méréseknek megfelelően kell beállítani.
Amennyiben a testmozgást estére ütemezzük, akkor esetleg le kell csökkenteni az insulin adagot, mivel a testmozgás vércukorcsökkentő hatása akár 12 órán keresztül is tarthat.
A vér glucose szintje lecsökken,
ha a testmozgás során nem lép fel insulinhiány.
ha a testmozgás ideje kitolódik (30–60 percre) vagy nagyon intenzívvé válik.
ha az előző étkezés és a testmozgás közötti időszak túl hosszú ( több mint 3 óra)
ha a testmozgás előtt vagy alatt nem fogyaszt a beteg plusz táplálékot.
A vércukorszint változatlan marad, ha
a testmozgás rövid
elegendő táplálékot fogyasztott a beteg a testmozgás előtt vagy alatt.
A vércukorszint emelkedi, ha
a testmozgás során insulin hiány lép fel.
intenzív az izommunka.
a testmozgás megkezdése előtt túl sokat falatozott az illető.