Nyirkos Péter dr. (2005)
Melania Kiadói Kft.
A diureticumokat szedő betegeknél - különösen az idősebbeknél - évente ellenőrizzük a kálium szintet (a hypo- vagy a hyperkalaemia kimutatására).
A hasmenésben vagy hányásban szenvedő betegek esetében ismerjük fel és korrigáljuk a létrejött hypokalaemiát.
Diabeteses ketoacidosisban megfelelő pótlással előzzük meg a hypokalaemia kialakulását.
Amennyiben a beteg tisztázatlan hypokalaemiában szenved, mindig gondoljunk a vesebetegségekre, kisfokú hányásraés a bulimiára, valamint a primaer aldosteronismusra, pl. Conn-syndromára.
A magnézium hiányt is tartsuk számon a terápia rezisztens hypokalaemiát kiváltó okok között.
Serum kálium 3,5–5,1 mmol/l
24 órás vizelet kálium 60–90 mmol/l
Vegyük figyelembe a velünk együttműködő laboratóriumban mért referencia értéket (a plasma és a serum referencia értékek eltérnek egymástól).
Diureticumok
A hypokalaemiát kiváltó leggyakoribb okok:az alapellátásban kezelt betegeknél gyakran enyhe formában.
A diureticumokkal történő kezelés során kialakuló hypokalaemia megelőzése: ha a beteg a serum kálium szintje < 3,7 mmol/l, szívbetegségben szenved vagy digoxint szed, adjunk hozzá kálium-kloridot vagy kálium-megtartó diureticumot (általában amiloridot, triamterent vagyspironolactont. A diureticum szedés megkezdése után1 –3 hónappal, majd később évente ellenőrizzük a serum kálium szintet.
Az ACE-gátlók egyidejű szedésével megelőzhető a hypokalaemia.
Étkezési zavarok
Amennyiben egy fiatal, egészséges, normális vérnyomású nőbetegnél tisztázatlan hypokalaemia jelentkezik, akkor a legvalószínűbb diagnózis a bulimiával (Lásd: ebm00690) vagy az anorexia nervosával járó hányás, (Lásd: ebm00690) esetleg hashajtók használata. (hypokalaemiás és hypochloraemiás alkalosis, a 24 órás vizelet chlorid szintje alacsony).
Alkoholizmus és/vagy alultápláltság.
Licorice(édesgyökér)-syndroma: a beteg gyakran fiatal nő, akinek magas a vérnyomása és alacsony a serum kálium, a plasma renin és aldosteron szintje.
Gastroenteritis
Mivel a hányással és hasmenéssel a betegek jelentős mennyiségű káliumot veszíthetnek, ellenőrizzüka serum kálium és nátrium szintjüket.
Vesebetegségek
Különösen a tubuláris rendellenességeknél alakul ki hypokalaemia;a veseelégetelenség általában hyperkalaemiával jár.
A lázas betegeknél mindig gondoljunk (Lásd: ebm00036) a járványos nephropathiára.
A gyakran magas vérnyomással járó, ritka betegségek, melyeknél a diagnosis és a kezelés meghatározására szakorvossal kell konzultálni.
Aldosteron-termelő adrenocorticalis adenoma vagy (ritkán) carcinoma (Lásd: ebm00508) okozta primaer aldosteronismus. A diagnosis felállításához a kulcsot az adja, hogy a hypertensio és a hypokalaemia együttesen fordul elő (diureticus kezelés nélkül), vagy a diureticummal kezelt betegnél kifejezett tendenciát vehetünk észre a hypokalaemiára.(A vér pH ilyenkor általában magas: hypokalaemiás alkalosis - a lektor megj.)
A secunder hyperaldosteronismus szívelégtelenséggel, májcirrhosissal és renovascularis hypertensióvalés az erre adott megfelelő gyógyszeres kezeléssel kapcsolatos.
Cushing–syndroma (Lásd: ebm00516)
Az enyhe hypokalaemiában (serum kálium > 3 mmol/l) szenvedő betegek esetében a tünetek gyakran az alapbetegséggel kapcsolatosak.
Súlyosabb hypokalaemiában fáradtság és izomgyengeség is jelentkezik.
Amennyiben a serum kálium szint 3 mmol/l alá esik, az EKG-n elváltozások jelentkeznek: A T-hullámok ellaposodnak vagy inverzekké lesznek, az U hullám kifejezetté válik, ami T-hullámra emlékeztethet (és megnyúlt QT-szakasz képét mutatja). Az állapot főleg digoxin szedése esetén,valamint a szívbetegekben súlyos kamrai arrhythmiához vezethet.
További vizsgálatok akkor szükségesek, ha az alapbetegség illetve a gyógyszeres kezelés nem nyújt nyilvánvaló magyarázatot a hypokalaemiára
A kezdeti vizsgálatok közé tartozik a serum nátrium és creatinin, az EKG és a vérnyomás mérés.
24 órás vizelet kálium,nátrium és chlorid tartalma
Amennyiben az alacsony serum kálium koncentráció és a nátriumban gazdag étrend ellenére (a nátrium kiválasztás 200 mmol/24h) a kálium kiválasztás normális vagy megnövekedett (24 órás vizelet kálium > 30 mmol) akkor ez hyperaldosteronismura vagy renalis hyperkalaemiára utal.
Amennyiben a 24 órás kálium kiválasztás alacsony, akkor a kálium vesztés más úton történik (a gastrointestinalis rendszeren keresztül).
A hyperkalaemiával járó magas vérnyomás hyperaldosteronismusra, hypercortisolismusra, renalis hypertensióravagy licorice-syndromára utal.
Az alacsony 24 órás chlorid kiválasztáskor hányásra gyanakodhatunk
A kezelés intenzitása attól függ, hogy a hypokalaemia acut vagy chonicus.
Serum kálium > 3 mmol/l
Szájon át történő pótlás általában elegendő.
Az adag 2–4 g/nap, hacsak a beteg nem veszít folyamatosan nagy mennyiségű káliumot.
A kálium tabletta gyomorirritációt okozhat. Ilyen esetekben folyadék formával próbálkozzunk.
A serum kálium szint a kóreredettől függetlenül < 3 mmol/l
A 2,5 mmol/l alatti serum kálium szint a szervezetben 200–400 mmol-os hiánynak felel meg.
Pótlásként adjunk infusióban 40–80 mmol/nap mennyiséget 5% glucose- vagy (0,45%) sóoldatban.Az arrhytmia kialakulásának kockázata esetén magasabb dózisra is szükség lehet.
Amennyiben peripheriás intravénás infusiót kap a beteg, egy liter infusiós folyadékhoz 40–60 mmol kálium chloridot adjunk. Az infusio maximális sebessége 20 mmol/h lehet. Centralis vénás katétert is alkalmazhatunk, ha szükségesnek látjuk.
A serum kálium szintnek megfelelően állítsuk be az adagolást.
Germekeknél előforduló hasmenés és hányás
Lásd a cikket ebm00630 .
A diureticumot szedő beteg, akinek a kálium szintjét megfelelő pótlással sem lehet beállítják be megfelelően
Gondoskodjunk magnézium adásról (Lásd: ebm00503) (kálium chlorid és magnézium-hydroxid kombinációját használhatjuk).
A serum magnézium szintet meghatározhatjuk, de az eredmény nem tükrözi megbízhatóan a szervezet magnézium egyensúlyát,mivel a káliumhoz hasonlóan a magnézium legnagyobb része az intracellularis terekben található meg.
Ne felejtsük el kizárni a hyperaldosteronismust.
A diabeteses ketoacidosist lásd ebm00481