Nyirkos Péter dr. (2005)
Melania Kiadói Kft.
A kitört maradandó fogat replantálni kell, ha a fog ép, az alveolus pedig nem sérült. A replantatio akkor is javítja a későbbi végleges pótlás eredményét, ha sikertelen lesz, gyermekekben pedig eltolja a beavatkozást, amíg a gyermek vagy a serdülő növekedése megáll.
A kitört tejfogat sohasem kell replantálni.
A betegnek tanácsoljuk azt, hogy amíg a fogorvoshoz jut, tartsa a fogát például tejben vagy a saját szájában.
A fogorvosnál fiziológiás sóval és gézzel óvatosan megtisztítják a fogat.
A tisztítás során tilos mechanikusan károsítani a gyökér felszínét.
A replantatiót néha helyi érzéstelenítés nélkül is el lehet végezni az orvosi rendelőben. Az alveolust a fog óvatos visszanyomása előtt fiziológiás sóoldatos öblítéssel lehet megtisztítani a szennyeződéstől és a véralvadéktól.
A szomszédos fogak helyzete segít pontosan pozicionálni a fogat. A replantatiót követően a fogorvosnak kell rögzítenie a fogat a szomszédos fogakhoz. Jelenlegi ismereteink szerint 1 hét rögzítés elegendő. A rögzítő eszköznek vertikálisan flexibilisnek kell lennie.
A systemásan alkalmazott antibiotikum csökkenti a későbbi gyulladásos szövődmények veszélyét.
Tetanus emlékeztető oltásra van szükség.
A koronatörésben felszínre került dentint elsősegélyként izoláló lakkal lehet fedni. Ez a fogorvosi rendelőn kívül is elvégezhető.
Minden koronatörést hagyományos tömőanyaggal vagy mesterséges koronával lehet ellátni.
A törött tejfog koronáján lévő éleket le lehet kerekíteni, de a luxált tejfogat nem szabad replantálni, nehogy károsodjon az alatta lévő maradandó fog növekedése.
Az impressióval luxált tejfogat a helyén kell hagyni, és observálni kell, hogy vagy magától tör elő, vagy ki kell húzni.
A diagnózist fogröntgennel állítják fel.
A törésvonal helyétől függően a gyökértörések rejtve is maradhatnak és maguktól gyógyulnak meg, vagy hosszas (akár 3 hónapos) rögzítést igényelnek, vagy a fog elvesztését okozhatják.
Az orvosi rendelőben ne kíséreljük meg reponálni a luxált fogakat, mivel ehhez helyi érzéstelenítésre és azonnali fixálásra van szükség.
Amíg eljut a fogorvoshoz, a beteg gézdarabra haraphat, ami stabilizálja a luxált fogakat, és csökkenti a vérzést.
A luxatio enyhe formájához tartozik a fog megmozdulása és subluxatiója, amikor a fog meglazul, de nem mozdul ki. A dislocatio lehet palatinalis vagy buccalis, expressiós vagy impressiós, vagy a fog teljesen kitörhet.
Rendszerint több fog sérül, még akkor is, ha a sérülés klinikai tünetei csak egyetlen fogon látszanak. A későbbi szövődmények derítik fel a szomszédos fogak sérülését.
Az alveolus törését azzal diagnosztizálhatjuk, hogy megfigyeljük, a dislocalt fog mozgatásakor a szomszédos fogak is mozognak-e.
Az elveszett fogak helyett implantatumok behelyezésének időpontja (azonnali, korai vagy hagyományos) nem feltétlenül befolyásolja a végeredményt.
A dentalis implantatumok behelyezésében az alternatív technikák (kettő vagy négy implantatum, hogy megtámassza a mandibularis fedőfogsort; crestalis vagy vestibularis incisio) hatékonysága hasonló..