Nyirkos Péter dr. (2005)
Melania Kiadói Kft.
Öltések helyett használjunk inkább szövetragasztót (a gyermekek legtöbb sérülése friss, de nem vérző, így öltések nélkül is jól zárható) .
A kéz 2 cm-nél kisebb sérülései esetében a konzervatív terápia éppolyan hatékony, mint a suturázás
A bőr felületes zúzódásai a leggyakoribb sérülések.
Zúzódások általában a fejen alakulnak ki, horzsolások pedig a végtagokon.
A sebesült gyermek a sérülést követően hamarabb jelentkezik elsősegélyhelyen, mint az, akinek kivakart sebe van.
Általában a zúzódások már nem véreznek, mire a gyermek az elsősegélyhelyre ér. Mivel a zúzódások nagyrészt a bőr erővonalait követik és csak az irhát szakítják meg a mélyebb szövetek épsége mellett, ezért a gyermekek zúzott sérüléseinek többsége öltés behelyezése nélkül zárható.
Friss sérülés esetén nincs szükség sebészeti ellátásra. A sebfertőzés ritka. Antibiotikum-profilaxist nem kell alkalmaznunk, amennyiben a sérülés újkezeltű.
A sebellátást kezdjük a seb kitisztításával. A csapvíz megfelel a célra, de a fiziológiás sóoldat talán kevésbé csíp. Használjunk vizes alapú fertőtlenítőszereket: hígított chlorhexidint vagy povidone-jodidot.
Miután óvatos nyomkodással megszárítottuk a sebet, nyomjuk össze a sebszéleket, majd zárjuk a sebet szövetragasztóval (Histoacryl®).
Használata ellenjavallt, amennyiben a sebszélek kifejezetten roncsoltak, szövethiány van, folyamatos vérzést vagy szennyeződést észlelünk.
Miután ragasztócsíkkal és/vagy szövetragasztóval zártuk a sebet, tartsuk szárazon egy hétig.A ragasztó kék színe három hét alatt elmúlik.
Ezzel a módszerrel a betegnek kevesebb fájdalmat okozunk, ráadásul elkerüljük a felesleges anyagfelhasználást és kontrollvizsgálatokat.
A sikertelenség oka a helytelen technikában rejlik: a ragasztót azelőtt nyomjuk a sebbe, mielőtt egyesítenénk a sebszéleket, a ragasztós flakon csúcsa bekerül a sebbe vagy a ragasztó nem cseppen a sebre.
A szájüregi zúzódások általában nem igényelnek ellátást. A nyelv mély sérüléseit elszenvedett személyt küldjük magasabb szintő ellátási intézménybe, mivel ennek ellátásához (az arteria lingualis lekötése) altatásra lehet szükség. Fogsérülés esetén kérjük fogorvos segítségét (Lásd: ebm00166) .
Gyógyhajlamuk jó.
A köröm alapjához közeli sebvonal mentén az ujj többi részétől elvált ujjhegyet rögzítsük a volaris felszín felől dorsal felé vezetett ragasztócsíkkal (pl. Steri-Strip®) vagy helyezzünk be néhány lateralis öltést. A sebet fedjük krémes kötözőszerrel és az ujjat a szomszédos ujjal együtt rögzítsük aluminium sínnel.
Az ujjbegy megfeketedhet vagy elkékülhet ugyan, de a tapintási képessége megmaradhat.
A felületes szövetek elhalt szövetként lelökődnek idővel (néhány hét alatt), de a megmaradó "ujjacska" funkciója jobb, mint egy amputált csonké.
A metszett sebek ritkák.
Amennyiben üveg okozta metszett sebről van szó, ki kell zárni az idegsérülés lehetőségét. Az idegsérüléseket szakorvosnak kell primaeren behelyezett öltésekkel ellátnia. Még a nervus interdigitalisok is megvarrhatók.
Még a hosszú vágások is jól elláthatók szövetragasztó vagy ragasztócsík segítségével. Amennyiben felmerül, hogy a sebben üvegszilánk maradt, ultrahang segítségével tisztázhatjuk a helyzetet.
[1]Cummings P, Del Beccaro MA. Antibiotics to prevent infection in simple wounds: a meta-analysis of randomized studies. Am J Emerg Med 1995;13:396-400
[2]The Database of Abstracts of Reviews of Effectiveness (University of York), Database no.: DARE-952075. In: The Cochrane Library, Issue 4, 1999. Oxford: Update Software