Nyirkos Péter dr. (2005)
Melania Kiadói Kft.
A horzsolást mossuk le vízzel, izotóniás sóoldattal és fertőtlenítőszerrel. Csak a kifejezetten necroticus szöveteket kell kimetszeni.
A föld vagy más szennyeződés alaposan eltávolítandó – localis anaesthesiában, akár kefélés útján is, ugyanis a traumás tatu nagyon nehezen kezelhető.
A horzsolást zsíros kenőccsel bekent lappal fedjük, melyet gézzel rögzítünk a sarkainál. Kerüljük a ragasztós csikokat. Antibiotikumra nincs szükség.
A szülőknek figyelniük kell a fertőzés esetleges tüneteire – fájdalom, váladékozás és hőemelkedés. Ha nincs látható váladék, a kötést hagyjuk a helyén.
A fertőzés meleg vízzel történő oblítéssel kezelendő. Szükség esetén per os penicillint adhatunk.
Az ízületi izzadmányt, mely horzsolásból származik, arthritisnek kell tekinteni, hacsak megbízhatóan nem zárható ki ez a lehetőség. A bacterialis arthritist kórházban kell kezelni.
A vulva horzsolt sérülései esetén győződjünk meg róla, hogy a beteg tud-e vizelni. Kisebb esések, mint pl. a kerékpárral történő bukás szinte sohasem okoz komoly sérülést az urogenitalis területen.
Az álllati harapásokat erősen fertőzöttnek kell tekinteni és a sebtoalett után nyitva kell hagyni.
A sebet fedjük fiziológiás sóoldatos kötéssel, adjunk intravénás cefuroximot prophylaxisként; 24 óra elteltével vizsgáljuk meg újra a sebet és varrjuk be.
Antibiotikus prophylaxist hagyományosan adunk, de kevés bizonyíték van a hatékonyságára.A prophylaxis javasolható emberi harapás esetén. Az amoxycillin-klavulánsav kombináció jó alternatívája a penicillinnek.
Ellenőrizzük a tetanus immunizáltsági állapotot és adjunk emlékeztető oltást, ha szükséges.
Ha az arcon bármilyen harapott sérülést észlelünk (leszámítva a valóban minimálisakat), azonnal küldjük specialistához (plasztikai sebészhez) a beteget.
Ld a (Lásd: ebm00671) cikket.