Nyirkos Péter dr. (2005)
Melania Kiadói Kft.
Az ízület kóros helyzetben van, deformált és érzékeny
A törés kizárása céljából rtg felvételre lehet szükség, de típusos esetekben ez álatalában nem szükséges.
Friss sérülés esetén a repostio könnyebb. Ne várjunk másnapig.
Helyi érzéstelenítés általában nem szükséges. Különleges esetekben interdigitalis idegblokádra (Oberst érzéstelenítés) vagy a beteg megnyugtásának céljából diazepam kis adagjára lehet szükség.
Nyugtassuk meg a beteget, beszélgessünk vele és segítsük a kéz izmainak ellazításában. Az ujjat egyenletesen de határozottan distalis irányba kell húzni, miközben elvégezzük a ficam repozícióját. Ellenőrizzük a mozgásfunkciót, a jó helyzetet és az esetleges töréseket a rtg felvétel mutatja meg.
Az ujjat a szomszédos ujjhoz kell rögzíteni két hétre, a harmadik héten meg kell kezdeni az ujj mozgatását.
A PIP ízület tokjának volaris (avulsios) sérülése esetén a flexiot nem kell korlátoznunk, de az extensiot 30 fokban maximáljuk sínnel történő rögzítés segítségével. A középső perc dislocatioja esetén (nagy avulsios törés) tűződrótos rögzítést kell végezni.
Az MP ízületben, néha a PIP és DIP ízületben gomblyuk típusú ficam jöhet létre: az ujjperc az ízületi tokon vagy az ínon keresztülfúródva dislocalodik és beszorul.
A repositio húzással nem lehetséges. A beteget utaljuk azonnal sebészeti kezelésre.
A diagnózis alapja az MCP ízület szintjében lévő érzékenység és az ízület instablilitásának észlelése (hasonlítsuk össze a másik oldali hüvelykujjal). Extendált ízületben a 30 fokot meghaladó abductio teljes szakadást jelent. A megfelelő vizsgálathoz helyi érzéstelenítésre lehet szükség.
Az ulnaris oldalszalag rupturája általában sebészi kezelést igényel. Két hétnél hosszabb késlekedés rontja a gyógyulás esélyét.
Ha a röntgenvizsgálat kiszakadt csontdarabot jelez 2 mm alatti dislocatioval, a sérülést kezelhetjük 4 hétre felhelyezett gipsszel.
A radialis collateralis szalag sérülése (ritka) 4 hétre felhelyezett sínnel kezelendő.