Nyirkos Péter dr. (2005)
Melania Kiadói Kft.
A küszöba segítség kérés tekintetében az alapellátásban alacsony: ki kell használni a korai felismerés és gyógykezelésre utalás lehetőségét.
Túladagolás eseteinél a beteget követni és kezelni kell.
Az injekciózásra és szexuális higiénére vonatkozó információ és egyéb szolgáltatás legyen elérhető azonkábítószer használók számára, akik egyébként nem kapcsolódnak azegészségügyi szolgáltatókhoz. Ez egy módszer a kábítószer fogyasztók számára, hogy keressenek orvosi segítséget, anélkül, hogy arra kényszerülnének, hogy abbahagyják az abúzust, vagy olyan feltétellel kapjanak csak segítséget, ha maguk keresik azt.
Vírusos fertőző betegségek (hepatitis és HIV), ugyancsak a tuberculosis és a STD (szexuálisan átvitt betegségek melyek terjedése a kábítószer használattal kapcsolatos, növekvő veszélyt jelentenek a teljes populációra.
A kemény kábítószerek (amphetamin, heroin, cocain) fogyasztása és a függőség járványos betegségként terjed a rendszeres kábítószer használók körében.
Krónikus függő napi fogyasztókfüggőséget okozó kábítószereket terjesztenek (benzodiazepinokat, buprenorphint és más opiátokat) visszaélés céljára. Továbbá új fogyasztókat toboroznak saját kábítószer fogyasztásuk költségének előteremtésére. Az i.v. kábítószerek használata ebben a csoportban gyakori, abból a célból, hogy maximálják a költséges kábítószer hatását.
Az ambulanciák jelentős új feladata a túladagolás kezelése, mivel az i.v. heroin beadását azonnal légzészavar követi. A Naloxon a specifikus terápiás szer (Lásd: ebm00886) .
A sikeres újraélesztést követően a betegnek fel kell ajánlani a lehetőséget, hogy kábítószer függőkkel foglalkozó szakintézetben gondozzák, ha ilyen szolgálat elérhető.
Amphetamin vagy más stimuláló vagy hallucinogén szerek okozta psychosis eseteket sürgősséggel be kell utalni psychiatriai ellátásra, ha a kényszer-kezelés feltételei fennállnak.
A psychosis gyakran átmeneti. További kezelésre való utalás a kezelő psychiatriai intézmény felelőssége.
Szükséges lehet opiát függő személyek akut elvonási tüneteinek kezelése, akikegyéb betegség, mint sepsis, hepatitis vagy egyéb ok miatt kerülnek kórházba. Ilyen esetekben a substitutiós terápiát az adott ország jogszabályai szerint lehet alkalmazni.
Az opiát elvonás és substitutiós terápia a szakintézet felelőssége.
Számos országban egészség tanácsadó szolgálatok működnek az i.v. drogosok számára tűcsere szolgáltatással.
Ezeket a szolgáltatásokat névtelenül nyújtják. A felek behozhatják a szennyes injectiós fecskendőket és tűket csere céljából.
A szolgálat tanácsadást végez a fertőző betegségek terén, oltást ad hepatitis A és B ellen, HIV tesztet végez, kondomot oszt és információt nyújt a szexuálisan terjedő betegségekről, továbbá beutalja azokat, akik jelentkeznek az elvonó kezelésre.
A személyzet rendszerint képzett egészségügyi szakemberekből, szociális munkatársakból, gyógyult kábítószer fogyasztókból és szakorvosokból áll.
Azon páciensek, akik stimulánsoktól vagy opiáttól függőek, elvonási eljárással szokhatnak le a szerről.
Számos ilyen beteg benzodiazepin túladagolást használ függőségének kezelésére, és éppen ezért olyan súlyos a benzodiazepin gyógyszer függőség probléma; a terápia tervezésénél számítani kell eszméletvesztéses rohamokra és görcsökre.
Esetenként a cannabis magas dózisához hozzászokott egyének ugyancsak leszoktatásra szorulnak, vagy cannabis függőség lehet szempont egyéb függőségek terápiájának tervezéséhez.
Opiát függőség gyakran különleges kábítószer terápiát igényel, melyet szakintézetekben alkalmaznak. (Lásd: ebm00894) .
A kábítószer függőségből való rehabilitáció gyakran speciális program keretében történő hosszú terápiát igényel. A kezelés kezdeti stádiumában feltétlenül intézetben történjék, hogy támogathassák a betegelkülönítésétaz aktív használók csoportjától.
A korai remissio általában 3-6 hónapig tart. Számos beteg igényel gyógyszereket psychiatriai tüneteinek kezelésére ebben a fázisban.
A benzodiazepin függőség elvonó kezelése gyakran történik ebben a fázisban. Ezen fázis után néhány beteget gyógyszermentes elvonási programra utalnak. Ezekben az intézményekben a kezelés 6 hónaptól egy évig terjedhet.
Még ezt követően is számos beteg továbbra is támogató hálózatra szorul, mely a korábbi függő személyekből (AA csoportok).
Lehetőségek
Járó betegként: rövid beavatkozás (Lásd: ebm00891) disulfiram (Lásd: ebm00891) naltrexon
A helyi egészség gondozó intézményben: diazepam feltöltés (Lásd: ebm00893)
A-szakrendelők (specializált közösségi, alkoholistákat és kábítószereseket kezelő csoportok)
A deliráló páciens elvonó kúráját psychiatriai kórházban vagy intenzív osztályon kell lefolytatni
A szociális és egészségügyi alapellátásnak lehetőséget kell nyújtania az alkoholisták vagy kábítószer visszaélők sürgősségi ellátására.
Ezt az ellátást a különféle szolgáltatókkal egyeztetve kell megszervezni, így elkerülve a hiányosságokat és biztosítva, hogy senki sem marad ki a megfelelő ellátásból. Feltétlen szükséges a psychiatriai szolgáltatások együttműködése, hiszen az alkohol és kábítószer terápiás programokra járó betegeknek gyakran psychiatriai problémáik is vannak.
Biztosítani kell mentő szolgálatot az alkohol vagy* kábítószer visszaélők és családjaik számára. Ezen egységek alkalmazottai szakorvosok, vagy szakosodtak ápolói vagy szociális segély terén. A szolgáltatás
egyéni, családi vagy csoport terápia
Tanácsadás szociális problémák terén
enyhe egészségi problémák kezelése
A szolgáltatások ingyenesek. Általában előre be kell jelentkezni időpontért.
Egyes rendelőkben a nővérrel való találkozás előjegyzés nélkül lehetséges
A kezelés célja:
segíteni a beteget, hogy kórházi kezelés során hagyjon fel az alkohol vagy kábítószer használatával rövid idő (5–12 nap) alatt
elősegíteni fizikai rehabilitációját és megoldani szociális gondjait
Ezt a kezelést lehet alkalmazni az egészség központ fektetőjében is.
A rendelőkben kezelt alkoholisták által bejegyzett szervezetek E csoportok utókezelést és támogatást nyújtanak, miután az egyéb kezelés befejeződött.
Névtelen alkoholisták által alapított csoportok
Alkoholisták rokonai vagy barátai számára létező hasonló csoport az Al Anon.
Ezen csoportok befogadnak minden alkoholistát, rokonaikat vagy barátaikat.
E csoportok helyet adnak az alkohollal kapcsolatos problémák megvitatására és támogatják az absztinencia fenntartásához fűződő erőfeszítéseket.
Az AA néhány vonatkozásban hatékony.
Néhány szakrendelőben vagy intézetben használják a psychoterápiák különféle módjait (cognitiv-, magatartási-, rövid- vagy családterápia).
A szabályszegő ittas járművezetők körében 7–9% -kalcsökken a visszaesés aktiv beavatkozások hatására. A kombinált beavatkozások hatékonyabbak lehetnek, mint az egyetlen stratégiát alkalmazó terápia
Az absztinencia ráta különböző alkohol leszoktató kezelések után alacsony (1–2%) és nincs jelentős különbség a különböző kezelések között.
[1]Mattick RP, Jarvis T. In-patient setting and long duration for the treatment of alcohol dependence? Out-patient care is as good. Drug Alcohol Review 1994;13:127-135
[2]The Database of Abstracts of Reviews of Effectiveness (University of York), Database no.: DARE-948068. In: The Cochrane Library, Issue 4, 1999. Oxford: Update Software
[3]Kowenacki RJ, Shadish WR. Does Alcoholics Anonymous work: the results from a meta-analysis of controlled experiments. Substance Use and Misuse 1999;34:1897-1916
[4]The Database of Abstracts of Reviews of Effectiveness (University of York), Database no.: DARE-992138. In: The Cochrane Library, Issue 1, 2001. Oxford: Update Software
[5]Wells-Parker E, Bangert-Drowns R, McMillen R, Willians M. Final results from a meta-analysis of remedial interventions with drink/drive offenders. Addiction 1995;90:907-926
[6]The Database of Abstracts of Reviews of Effectiveness (University of York), Database no.: DARE-950357. In: The Cochrane Library, Issue 4, 1999. Oxford: Update Software
[7]Garbutt JC, West SL, Carey TS, Lohr KN, Crews FT. Pharmacological treatmen of alcohol dependence: a review of the evidence. JAMA 1999;281:1318-1325
[8]The Database of Abstracts of Reviews of Effectiveness (University of York), Database no.: DARE-998482. In: The Cochrane Library, Issue 4, 2000. Oxford: Update Software
[9]Agosti V. The efficacy of controlled trials of alcohol misuse treatments in maintaining abstinence: a meta-analysis. Int J Addict 1994;29:759-769
[10]The Database of Abstracts of Reviews of Effectiveness (University of York), Database no.: DARE-940124. In: The Cochrane Library, Issue 4, 1999. Oxford: Update Software
[11]Agosti V. The efficacy of treatments in reducing alcohol consumption: a meta-analysis. Int J Addict 1995;30:1067-1077
[12]The Database of Abstracts of Reviews of Effectiveness (University of York), Database no.: DARE-952068. In: The Cochrane Library, Issue 4, 1999. Oxford: Update Software